Szukaj na tym blogu

sobota, 28 maja 2011

Welon


Welon

Welon jest nazywany popularnie poprostu złotą rybką.Dużo ludzi kojarzy rysunki i plakaty i wpuszcza je do kul,ale RYB NIE MOŻNA TRZYMAĆ W KULI!!! Rybka ta ma duże,rozłożyste płetwy.Najłdnie wygląda w 3-4 roku życia.Dorasta do 15 cm. długości.Żywią się pokarmem żywym,mrożonym i suchym.Ale nie pogardzi roślinkami,które może wyskubać aż do listka w akwarium.Latem należy je trzymać w temperaturze  20-24'C, a w zimę 15-18'C.Nie należy go trzymać w zbiornikach poza domem, ponieważ nie przeżywa niskich temeratur.

Krewetka red cherry


krewetka red cherry

Red cherry co prawda nie jest rybką,ale można ją trzymać w akwarium słodkowodnym z rybami.Ma kolor czerwony,jak sama nazwa wskazuje.Samce osiągają 2cm. , a samice 3cm.Najlepsza temperatura wody to 25'C.Źle znoszą złe warunki wodne.W akwarium powinien być piasek i drobnolistne rośliny.Je glony,pokarmy sztuczne zawierające karotenoidy, cyklop, artemi.

Pirania Natterera


Pirania Natterera

Uwaga, uwaga teraz coś ostrzejszego!Pirania Natterera(Serrasalmus Natterer)to ,,bardzo słodka rybka'' dorastająca do 30cm. długości.Ryba bardzo drapieżna!Nie można jej trzymać z innymi rybami(a jeśli już to znajdziecie je na drugi dzień pokaleczone lub zjedzone)!Może stanowić zagrożenie dla samego akwarysty.Ku waszemu zdziwieniu muszę was poinformować,że ta ,,rybka'' jest także bardzo płochliwa.Ze względu na długość potrzebne im bardzo duże akwarium.Przy zapewnieniu zbyt małego akwa ryby mogą się nawzajem pozabijać.Należy zapewnić im temperaturę 24-27°C.Jeśli kochacie zwierzęta, to nie kupujcie piranii,ponieważ nie da się ich wykarmić jakimiś płatkami.Potrzebują żywego pożywienia np.dżdżownice ,mięso wołowe i końskie lub rybie oraz żywe i martwe ryby o zbliżonej do nich długości.

Wielkopłetw wspaniały

Plik:Paradise fish female and male 02.jpg
Wielkopłetw Wspaniały

Wielkopłetw wspaniały(Macropodus opercularis) to śliczna rybka.Dochodzi do 9 cm.Preferuje temperaturę od15 do 20°C.Samce są agresywne,mogąnawet zabić samicę właśnego gatunku.Dlatego trzeba zapewnićdla nich dużo kryjówek.Samce opiekują się ikrą i narybkiem.Jest wszystkożerny.Hamuje w akwarium nadmierny rozwój ślimaków.Nie pasuje do towarzystwa innych ryb.

Jaki litraż?

Tutaj macie litraże najpopularniejszych ryb :
gupik min. 25l ok.5-6 sztuk
neonek inessa minimum 45l ok. 8-10 sztuk
neonek czerwony minimum.60l ok. 10-15 sztuk
brzanka sumatrzańska- minimum. 60l ok.5-6 sztuk
bojownik minimum. 25l minimum, 1 bojek
samica bojownika minimum 50l minimum 3 samiczki 
kirysek pstry minimum 45l min. 5 sztuk
kirysek panda min.40l min.5 sztuk
glonojad (obojętnie jaka rasa) minimum. 100l (na jednego 100, na dwa 150l itp.)
otosek min. 60l min. 4-5 sztuk
kosiarka min. 70l min. 3-4 sztuki
danio min. 70l min. 5-6 sztuk
welon min. 80l (rośnie do 20cm, ryba zimnolubna 18-20 stopni) może być jeden, na dwa min. 140l 
platka min. 60l min. 5-6 sztuk 
krewetka red cherry min. 20l min. 10 sztuk
krewetka filtrująca min. 60-70l ok.3-4 sztuki
rasbory galaxy min. 50l-60l min. 7-10 sztuk , lepiej jak trochę więcej , przy akwa 70l można mieć ich 12-13 sztuk 
microrasbory galaxy- min. 30l ok. 6-7 sztuk 


Niestety to nie ja opracowałam,tylko użytkownik strony zapytaj.com.pl.Na pewno tu jest wszystko dobrze napisane,bo to ekspert w sprawach rybek.

sobota, 21 maja 2011

Tęczanka neonowa


Tęczanka neonowa

Tęczanka neonowa ma ok. 4-5cm długości.Te rybki mają zwykle błękitny tułów i czerwone płetwy.Należy je karmić pokarmem żywym i mrożonym,aby utrzymać je takich kolorach.Jedzą także pokarm w płatkach.Naljepiej się czują w wodzie o temperaturze od 25 do 30'C.W akwarium powinno być dużo miejsca do pływania dla całego stada i wiele roślinek,w których te rybki magą się ukryć.

piątek, 20 maja 2011

Kardynałek


Kardynałek

Kardynałek dorasta do 4,5 cm.Ich dieta powinna być urozmaicona.Może jeść każdy pokarm,tylko rozdrobniony.Należy je trzymać w temperaturze 22-25 'C.Źle znoszą nagłe skoki temperatury wody.Są także wrażliwe na chlor.Potrzebuje dużo miejsca do pływania.Należy mu zapewnić towarzystwo mało agreywnych i malych rybek.

Żałobniczka(tetra czarna)

 Żałobniczka
Żałobniczka

Żałobniczka (Gymnocorymbuz terenz) jest płaska i kształtem zbliżona do rombu.Należy trzymać ją w grupie,ponieważ sama może się czuć samotna i stać mniej ruchliwa.Długość ok. 5,5 - 6cm.Samice są większe od samców.Są gatunkiem wszystkożernym, ale nie jedzą roślin.Należy trzymać je w temperaturze 20 - 26'C.Nie wolno stosować przy niej świeżej wody wodociągowej.Tetry w ostrym świetle tracą swój kolor,więc trzeba mieć w akwarium trochę cienia.

Molinezja


Molinezja

Rybka żyworodna.Jest bardzo ruchliwa i lubi jeść roślinki.Potrzebuje temperatury ok 26°C.Samce dorastają do 15cm,a samice 18cm.Chętnie poluje na żywe larwy komarów, ochotnika, wodzeń , mniejsze żywe dafnie, również na narybek, oczywiście nie pogardzą roślinkami i pokarmem w płatkach.Wystarczy im średni zbiornik i temperatura 24-28°C.

maniusia567

Polecam kolejnego bloga o rybkach akwariowych!

http://maniusia567.blog.interia.pl/

Microrasbora Galaxy


Microrasbora Galaxy

Microrasbora Galaxy mogą dorastać do długości 2,5 cm.Samiec bardzo kolorowy,a samica bledsza i ma bardziej zaokrąglony brzuch.Można je karmić zooplanktonem,oczliką, dafnią, ale nie pogardzą też najzwyklejszą karmą lub płatkami.Woda powinna mieć ok. 25 ºC.To bardzo ruchliwa rybka,dlatego potrzebuje przynajmniej 20 l.Jest to rybka stadna, najlepiej trzymać ją w grupach 6-10 sztuk.Bardzo lubi kryjówki i zarośla.

czwartek, 19 maja 2011

Zbrojnik niebieski (glonojad)


Zbrojnik niebieski

Zbrojnik niebieski to jeden z gatunków ryb nazywanych poprostu glonojadami.Osiąga do 13 cm. długości.Jego charakterystyczny kolor to czarny w jaśniejsze centki.Pomocny w czyszczeniu akwarium.Samce mają na pysku także wąsiki.Ryba spokojna,tylko w obecności innego zbrojnika może być akgresywna.Jest aktywny po zmroku.W dzień chowa się w swojej kryjówce.Można go karmić warzywami np. kawałkami marchewki i parzoną sałatą.Akwarium musi być duże i dobrze natlenione.Temperatura wody 22 - 26 °C.

PS.Dajcie komcia ;D

Danio

Plik:Danio albolineatus.jpg
Danio(nie mylić z serkiem homogenizowanym)

Danio dobrze się dostosowuje do temperatury,więc można go trzymać w wodzie w dowolnej temperaturze w przedziale 20-30 st. cels. Samiec smuklejszy i jaśniej(żywiej) ubarwiony, samica nieco większa i pełniejsza w partii brzusznej.Ryba stadna.Potrzebuje dużo wolnej przestrzeni do pływania.Nie można ich trzymac z rybami powolnymi i leniwymi, ponieważ danio może ją przyprawić o chorobę oczu.Litraż min. 80l.Można je karmić karmą suchą.

Bojownik syjamski



Plik:Kampffisch betta splendenscele4.jpg
Samiec Bojownika syjamnskiego
Plik:Betta splendens female.jpg
Samica Bojownika syjamskiego

Bojownik syjamski (Betta splendens) to piękna,słodkowodna rybka.Samce charakteryzują się pięknymi kolorami i długimi płetwami.Niestety niektóre rybki mogą zacząć obgryzać mu te płetwy.W naturalnym środowisku dorasta do 6cm długości.Żyją one 2 lata,im temperatura wody jest niższa,tym dłużej żyją(3lata) Jak sama nazwa wskazuje, lubią się bić,czyli stanowią problem dla niektórych rybek.Należy trzymać je w temperaturze 22-32 st. cels.Bojowniki są ,,mięsożercami'' ,więc należy je karmić pokarmem zwierzęcym np.mrożone jak i żywe: larwy komarów itp.

Neonek


Neonek

Są oczywiście słodkowodne.Mierzą od 1cm. do 4cm.Jak sama nazwa wskazuje, ta rybka charakteryzyje się ,,neonowymi'' kolorkami.Samice są większe od samczyków i mają bardziej zaokrąglony brzuszek.Należy je trzymać w wodzie o temperaturze 22-25 st. cels.Są rybami stadnymi.Lepiej nie trzymać ich z dużymi rybami mięsożernymi,ponieważ mogą okazać się ,,smaczne''.

Gupik


GUPIK PAWIE OCZKO

ZWYKŁY GUPIK ;D
Gupiki(Poecilia reticulata) to oczywiście rybki słodkowodne.Jest 16 gatunków gupików.Samce są mniejsze i bardziej kolorowe od samic.Jeśli macie gupiki,to liczebność ich zwiększa się średnio co 4 miesiące.Powinno się je trzymać w temperaturze od 18 st. cels. do 28 st. Są to bardzo towarzyskie i nieagresywne,małe rybki.Są wszystkożerne.Dlatego zamierzam je mieś w swoim akwarium.

Po kupieniu rybki

Proces od kupienia,po włożenie rybki do akwarium dzieli się na kilka etapów:
1.Worek, w którym jest rybka w czasie transportu trzeba owinąć np.bluzą aby temperatura wody nie spadła za gwałtownie.
2.Gdy dojedziemy do domu,wkładamy cały worek do akwarium i czekamy ok.10 min. aby temperatura wody się wyrównała.
3.Odlewyamy ok. 1/3 wody z worka i zajmujemy ją wodą z akwarium i znów czekamy 10 min.
4.I wkońcu pusczamy rybki do akwarium
PAMIĘTAJCIE,ABY NIE WLEWAĆ WODY Z WORKA DO AKWARIUM!!!

środa, 18 maja 2011

Rybki

Hejka jestem Alicja.I będę opowiadać wam historię mojego akwarium.Od założenia,aż po jego koniec ;D